Yılın birinci yarısı ne getirdi

 İsrafil  Bayrakçı
İsrafil Bayrakçı

Temmuz’un ilk haftasındayız. 2021 yılının yarısını geride bıraktık. Pandeminin getirdiği sıkıntılar ve ekonominin olumsuz şartları milleti inim inim inletti, hatta canından bezdirdi. İntihar vakaları, cinayetler, hiçbir dönemde olmadığı kadar artış gösterdi. Lakin iktidar hâlâ umut pompalıyor. Tozpembe tablo göstererek milleti uyutmaya devam ediyor. İçişleri bakanı da ekonomi ile hiç alakası olmamasına rağmen bir konuşmasında, “Temmuz’da bu ülkenin ekonomisi şahlanacak, uçacak” diyerek şovlarına devam etti. 30 Haziran’ı 1 Temmuz’a bağlayan gece, elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 ve petrole gelen zamlarla kimlerin nasıl uçtuğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.

Şark kurnazlığı yaparak memura, emekliye ve Bağ-Kur’luya vereceği zammın oranını düşük göstermek için yapılan bu zamanlama toplumun dikkatinden kaçmadı. Bu bakan şimdi tarif edebilir mi, kim nasıl uçuyor!? Adalet arayan ve illa da adalet diyenler haksızlar mı? Adalet sadece adalet bakanlığında ya da adliyeler de mi olur? Ekonominin adaleti olmaz mı?

Asgari ücretliler ve asgari ücretin altında aylık alanlar gelen zamların altında ezilirken, bir de hak ettikleri enflasyon oranında zammı vermemek için şark kurnazlığı yapanlar şöyle bir vicdan muhasebesi yapsa da, devletin çeşitli kademelerinde birkaç yerden dolu dolu maaş alanlarla bir kıyas yapsa o zaman ekonomideki adaletsizliği, haksızlığı görseler.

Temmuz ayı ile birlikte pandemiden dolayı konan tedbirlerin kaldırılması da toplum sağlığı açısından yine geçen yılda yaşananlar aynen bir daha yaşanacakmış gibi bir endişeye yol açtı. Buna rağmen iktidar Rus turistlerin gelmesi için diplomatik çabaları Dışişleri Bakanlığı düzeyinde sürdürmekte. Halbuki ajanslardan dinlediğimize göre Rusya’da korona vakaları en üst seviyede artmışken, turizm geliri sağlama adına yapılan bu girişimler toplum sağlığı açısından bahsedilen endişeleri ne yazık ki artırmaktadır.

Dünya ülkelerinde bütün teşviklere ve iknalara rağmen aşı karşıtlarının sayıları azımsanacak gibi değil. Hal böyleyken bazı Avrupa ülkelerinin isimlerini vererek, buralarda aşı para ile yapılıyor, biz ise bedava yapıyoruz hikayeleri de tamamen uydurmacadır.

Memura, işçiye verilen zamların toplu rakamlarını vererek insanların gözünü doyurma çabaları ne yazık ki açların midesini doyurmuyor. Topluma karşı dürüst siyasetçi modeline de asla uymuyor. Ne var ki milletimiz gerek inancından, gerekse geleneksel kültüründen kaynaklanan kaderci anlayışı gereği isyan etmiyor, itiraz etmiyor, sokaklara dökülmüyor, takdiri ilahidendir diyerek bağrına taş basıyor. Basıyor basmasına ama insan da kul’dur, beşerdir, götürebileceği yere kadardır gücü ve sabrı.

Yeter artık denilecek yer ve zaman her zaman olduğu gibi söylüyoruz, belki nakarat oluyor ama genel seçimler ve sandıktır.

Toplum ne zaman ki “bir oydan ne çıkar, benim oyumla mı iktidar olacaksınız” demez, bir oyun nelere mal olduğunun şuurunda olur ve de vebalinin ne olacağının idrakine varır, hesabını ona göre yaparsa işte o zaman siyasetçi de kendine gelir, her zaman aldatmaya kalkışamaz.

Her şeye rağmen ülkemizin, milletimizin sağlık, sıhhat, selamet ve saadetli günlere kavuşacağını ümit ve temenni ediyoruz. Vesselam.

- Gurbetteki Erzurum, İsrafil Bayrakçı tarafından kaleme alındı
https://gurbettekierzurum.com.tr/makale/7532832/israfil-bayrakci/yilin-birinci-yarisi-ne-getirdi