Kara mantar (Mukormikoz) hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Tıbbi ismiyle ‘Mukormikoz' olarak adlandırılan Kara Mantar hastalığı Kovid-19'un kasıp kavurduğu Hindistan'da ortaya çıkmasıyla gündeme geldi. Enfekte olanların güzünün dahi çıkarılmasına yol açan kara mantar hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? Nasıl tedavi edilir? Ayrıntıları sizler için derledik...

KARA MANTAR NEDİR?
Kara mantar olarak bilinen mukormikoz hastalığı, zayıf bağışıklık sistemine sahip insanlarda ölümcül olan, mukromisetler olarak bilinen ve doğal olarak mevcut küflerden kaynaklanıyor.

KARA MANTAR NASIL BULAŞIYOR?
Nadir olarak görülen bir enfeksiyon hastalığı olan kara mantar, genellikle toprakta, bitkilerde, gübrelerde, çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mucor küfünden bulaşıyor. Burundan vücuda girerek sinüsleri ve beyni etkileyen rinocerebral mukormikoz diyabet hastalarında ve böbrek nakli olanlarda sıklıkla görülüyor.

KORONAVİRÜSLE NE BAĞLANTISI VAR?
Kovid-19'un akciğerlerde yol açtığı enfeksiyonu azaltmak için kullanılan steroidler koronavirüse karşı sistemin aşırı çalışmasının önüne geçiyor. Ama bu durum aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini baskılıyor ve vücudu diğer hastalıklara karşı savunmasız bırakabiliyor. Özellikle kan şekerinin yükselmesi diyabet hastaların riskini arttıran bir yan etkiye yol açıyor.

HANGİ İNSANLARDA DAHA ETKİLİ?
Beyni, sinüsleri ve akciğerleri hedef alan kara mantar virisü, kanser, HIV, AIDS ve özellikle son zamanlarda Kovid-19 hastalığı olan, diyabetik veya bağışıklık sistemi ciddi bir şekilde zayıflamış kişilerde büyük tahribatlara yol açıyor.

KARA MANTAR BULAŞIC MIDIR?
Hayır, insandan insana ya da hayvanlar ve insanlar arasında yayılmıyor.

KARA MANTAR BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kara mantarın en bilinen başlıca belirtilerinin arasında yüzde şişlik ve siyah lezyonlar yer alıyor. Bazı kaynaklarda ise göz kararması veya renk değişikliği, bulanık veya çift görme, göğüs ağrısının da belirti olabileceği söyleniyor.

KARA MANTAR TEDAVİSİ NEDİR?
Hızla yayılan ölümcül bir mantar hastalığı olan kara mantar enfeksiyonu, öncelikli olarak şüpheler doğrultusunda hastanede kontrol altına alınması gerekir.

Tanı konduktan hemen sonra tedaviye başlanmalıdır.

Erken teşhis oldukça önemlidir. Öncelikle altta yatan hastalığın kontrol altına alınması önemlidir. Cerrahi operasyonla hastalıktan kurtulma ihtimali yüksektir.

HİNDİSTAN'DA NEDEN KARA MANTAR HASTASININ GÖZÜ ÇIKARILDI?
Nadiren görülen fakat ölümcül olan bu agresif mantar enfeksiyonu burun, göz ve bazen de beyni etkiliyor. Hindistan'ın Mumbai kentinde çalışan göz cerrahı Dr. Akshay Nair, gözünden enfekte olan bir kadın hastanın burnuna soktukları bir tüp ile mukormikozdan etkilenmiş dokuları temizledi.

Dr. Nair, 3 saat süren bir operasyon ile hastasının gözünü çıkarmak zorunda kaldı. Dr. Nair, kara mantar enfektesi olmuş hastanın neden gözünün çıkarıldığına ise; "Hayatını kurtarmak için gözünü almam gerekiyordu" sözleriyle yanıt verdi.

- Gurbetteki Erzurum, Dünya bölümünde yayınlandı
https://gurbettekierzurum.com.tr/haber/7213476/kara-mantar-mukormikoz-hastaligi-nedir-belirtileri-nelerdir