OECD’ye baktık tablo yine kötü!

Türkiye, asgari ücret konusunda OECD ülkeleri sıralamasında en altlarda bulunurken, hane halkı harcanabilir gelir oranında da OECD ortalamasının çok çok altında kalıyor.

Önceki gün Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin “ Askıda Ekmek” çağrısı ile ilgili gazetecilerden gelen soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de evine ekmek götüremeyen vatandaşın olduğuna inanmadığını söyleyerek ekonomide toz pembe bir tablo çizdi. OECD verilerine atıfta bulunarak konuşan Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik anlamda iyi bir konumda olduğunu iddia etti. Cumhurbaşkanı’nın atıfta bulunduğu OECD verilerine bakıldığı zaman ise Türkiye’nin ekonomik görünümü bahsedildiği gibi durmuyor. Hatta bu veriler, sadece ekonomi için değil diğer alanlar için de iyi bir görünüm sergilemiyor.

HANE HALKININ HARCAYACAK GELİRİ KALMADI
OECD üyesi ülkelerde kişi başı ortalama hane halkı harcanabilir gelir yıllık 33 bin 604 dolar iken, döviz kurlarında önü alınamayan artışlar Türkiye’deki hane halkı gelirini eritti. TÜİK tarafından Eylül ayında açıklanan veriye göre Türkiye’de hane halkı kullanılabilir geliri 59 bin 873 TL yani yaklaşık 8 bin dolar olarak kaydedilerek OECD ortalamasının çok çok altında kaldı. Asgari ücret oranında da OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer alan Türkiye’de asgari ücretin alım gücü de dövizde yaşanan artışlar ile iyiden iyiye kayboldu.

- Gurbetteki Erzurum, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://gurbettekierzurum.com.tr/haber/5652666/oecdye-baktik-tablo-yine-kotu