Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan son açıklama

Azerbaycan'a bağlı Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan ordusu ile Ermenistan'ın desteklediği Ermeni milisler arasında sabahın erken saatlerinden bu yana yoğun çatışmalar yaşandığı bildirildi.

Ermeni güçlerinin, Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine Azerbaycan ordusunun başlattığı karşı saldırı ise devam ediyor.


Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasında, cephe hattının Terter, Ağdam, Fuzuli, Cebrayıl ve Murovdağ yönünde Ermenistan'ın işgali altındaki stratejik yüksekliklerin ele geçirilmesi yönünde çatışmaların devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun füze, top ve hava araçlarıyla Ermenistan ordusunun komuta noktalarını, manevra yapan birliklerini, askeri tesis ve araçlarını hedef aldığı aktarıldı.
Şiddetli çatışmalar tüm cephe hattında devam ediyor.


Ermenistan genel seferberlik ve sıkıyönetim ilan etti
Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ'daki çatışmaların ardından genel seferberlik ve sıkıyönetim ilan etti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Facebook hesabından yaptığı açıklamada ilk ateş açan tarafın Azerbaycan olduğunu belirterek, "Devletimizin ve ordumuzun arkasında sıkı bir biçimde duralım ve kazanalım. Yaşasın şanlı Ermeni ordusu" ifadelerini kullandı. Başbakan, vatandaşlara "kutsal vatanın savunulmasına hazır olunması" çağrısı yaptı.

Tartışmalı statü
Azerbaycan ile Ermenistan arasında, Dağlık Karabağ bölgesi üzerindeki egemenlik hakları konusunda yaklaşık 30 yıldır yer yer çatışmalara varan sert görüş ayrılıkları yaşanıyor. Dağlık Karabağ bölgesi, dönemin Sovyetler Birliği devleti tarafından Azerbaycan'a verilmiş ancak Ermenistan yanlısı milisler 1990'lı yılların başında, yaklaşık 30 bin kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından bölgede kontrolü ele geçirmişti.

Ermeni milisler her ne kadar 1991 yılında, Dağlık Karabağ'ın özgürlüğünü ilan etmiş olsa da uluslararası toplum bugüne dek bunu kabul etmiş değil.

- Gurbetteki Erzurum, Dünya bölümünde yayınlandı
https://gurbettekierzurum.com.tr/haber/5513782/azerbaycan-savunma-bakanligindan-son-aciklama