Ehram’ı Keşfetmeye Geldi

Halkın Sanatı isimli program için Erzurum’da gerçekleştirdiği çekimlerin ardından İstanbul’daki atölyesine dönen ünlü modacı Dilek Hanif, ehram kumaşıyla özel tasarım kıyafet dikti.

Dilek Hanif, Anadolu’nun değerlerini yerinde araştırmak ve günümüze uyarlamak için yeni bir yolculuğa çıkıyor. Yüzyılların el emeği, göz nuru el sanatları NTV’de izleyiciyle buluşuyor. Türkiye’nin önde gelen moda tasarımcılarından Dilek Hanif, her hafta Anadolu’nun geleneksel el sanatlarını ekrana taşıyor. Hanif, her ilde öne çıkan yöresel ürünleri kullanılarak geleneksel ile moderni buluşturuyor ve farklı bir tasarımla izleyicinin karşısına çıkıyor. Halkın Sanatı bu hafta Erzurum’da, kadınların soğuktan korunmak için kullandığı ve tamamen koyun yününden örülmüş geleneksel ehramların hikâyesinin peşine düşüyor.

Pazar gecesi ekrana gelen programda Erzurum Aktif İş Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği (ERAKDAY) Başkanı Hülya Saltuklu’dan Erzurum ehramının tarihiyle alakalı bilgi alan moda tasarımcısı Hanif, daha sonra Erzurum’da tek ehram dokuma ustası olan Mehmet Tozoğlu’nun atölyesini ziyaret etti. Ehram kumaşı satan esnaf Arif Davutoğulları’ndan kumaş alan Hanif, kendi atölyesinde özel tasarım bir palto dikti. Kendi atölyesinde geleneksel kumaş ile modern çizgileri buluşturan Hanif’in dikimi ortaya şık bir tasarım çıkardı.

- Gurbetteki Erzurum, İstanbul bölümünde yayınlandı
https://gurbettekierzurum.com.tr/haber/4329780/ehrami-kesfetmeye-geldi