Sosyal Mesafe Farkı!

Yetkililerin yapılan tüm uyarılara rağmen vatandaş yine bildiğini okuyor. Erzurum’da korona virüsü hafife alan vatandaşlar Et ve Süt Kurumu satış ofisi önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Saatlerce kuyrukta bekleyen vatandaşların tedbirsiz ve 1 metre mesafe kuralını uygulamadığı fotoğraf karelerine yansıdı.

Daha ekonomik et almak isteyen vatandaşların beklediği sırada korona virüse karşı hiçbir tedbir alınmamış. Sokağa taşan kuyrukta saatlerce alışveriş yapmayı bekleyen vatandaşlar, her türlü risk ile karşı karşıya. İşyerinin içerisi ise ayrı bir facia, ne çalışanlarda ne de alışverişe gelen vatandaşlarda koruyucu maske bulunmuyor.

Bu görüntü de Danimarka’dan.  Alışveriş için markette gelen Danimarkalılar, birbirlerine virüs bulaştırmamaları için aralarına mesafe koyarak belirlenen noktalarda sıralarının gelmesini bekliyorlar. Bu sayede riski en aza indiren Danimarkalılar, maske takmayı da ihmal etmiyor.

1 metre kuralı nedir?

Uzmanlar, Korona virüsün bulaşma ihtimaline karşın insanların 1 metre kuralına uygun hareket etmesi gerektiğini duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Bilim Kurulu’nun restoranlara getirdiği ‘sosyal mesafe’ olarak adlandırılan 1 metre kuralına göre masalar arasında birer metre aralık olmasına kararı vermesi, bu uygulamaya bir örnek teşkil ediyor. Özellikle kapalı ve kalabalık ortamlarda insanların birbirlerine en az 1 metre mesafe uzakta durması öneriliyor.

- Gurbetteki Erzurum, Erzurum bölümünde yayınlandı
https://gurbettekierzurum.com.tr/haber/4081444/sosyal-mesafe-farki