LÜTFİ DOĞAN HOCA VE GÖRÜŞLERİ

Lütfi Doğan hoca, son asır İslâm âlimlerindendir. Onun dini ilimlere vukufiyeti ve istikametinin yanında siyasi istikameti de önemlidir. Vekâleten yürüttüğü Diyanet İşleri Başkanlığı görevini bi-hakkın yerine getirmiştir.

Lütfi hoca, 1930 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Salyazı beldesinde doğdu. Kur’an-ı Kerim okumayı babası Mehmet Fehmi Efendi’den öğrendi. Babasının askerlik görevi sebebiyle yarım kalan öğrenimini akrabası Süleyman Efendi’yle devam ettirdi.

Babası Mehmet Fehmi Efendi oğlunun hafız olmasını arzuluyor ve çevresindekilere de bu arzusundan bahsediyordu. Bu amaçla, askerlik dönüşü oğlunu Hafız Ali Efendi’ye götürdü ve Ali Efendi’nin yaptığı imtihanı başarıyla geçen Lütfi Doğan ondan ders talimi yapmaya hak kazandı. Kısa bir süre sonra memleketi Trabzon’a dönmek zorunda kalsa da hıfzını dayısı Hafız Fevzi Efendi’den tamamladı.

Hafızlığın ardından Arapça ve dini ilimler okudu. Dini ilimleri, Abdurrahman Efendi, Gümüşhane ve Ankara eski Müftüsü Ragıp İmamoğlu’ndan okudu. Eğitimini askerlik hizmeti sebebiyle yarıda bıraktı.

Lütfi Doğan hoca, 1950-1952 yılları arasında Erzurum Dumlu’da askerlik görevi esnasında da dini ilimleri tahsil gayreti devam etti. Erzurum Müftüsü Sadık Efendi, Erzurum’da gezici vaizlik ve Erzurum müftülüğü yapmış olan Sakıp Efendi, beldenin imamı Hafız Hüsnü Efendi ve belde halkından Hacı Nurullah Efendi gibi ilim adamlarıyla tanıştı. Böylece askerlik süreci de ilim tahsili için fırsata dönüştü.

Hafız Hüsnü Efendi’den ödünç aldığı Arapça kitapları ve Hacı Nurullah Efendi’den aldığı İbrahim Hakkı Erzurumi’nin Marifetnâmesi’ni tek başına okumaya başladı. Bir Cuma günü Dumlu Camii’nde imamın olmaması üzerine namazı kıldırdı, böylece halkın sevgisini kazanmaya başladı. Aynı camide halkın isteği üzerine fırsat buldukça namaz kıldırmaya devam etti.

Lütfi Doğan hoca, askerlik dönüşü memleketi Gümüşhane’de eski müftü Ragıp İmamoğlu hocadan ders almaya devam etti. Hocasından Mir’at’ül Usûl, Mülteka el-Ebhur ve İmam Maverdi’nin Edebü’d-Dünya ve’d-Din eserlerini okudu.

Hocası Ragıp Efendi’den boşalan imamlığa fahri olarak devam etti. Bir taraftan da dışarıdan ilkokulu bitirerek resmi olarak imamlığa başladı. 1954 yılında Erzincan Kemah İlçe Müftüsü, 1930 yılında Erzurum İl Müftüsü oldu. Müftülük görevine devam ettiği hengâmda ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirerek Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Burada Hilmi Ziya Ülken, İsmail Cerrahoğlu, Talat Koçyiğit, M. Tayyip Okiç gibi öğretim üyeleriyle tanıştı. Bu arada Ankara Müftü Yardımcılığı’na atandı.

1965 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. Ankara Müftü Yardımcılığı ve Ankara Vaizliği görevlerinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişliğine tayin edildi. Bu arada Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi oldu. 1968 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı görevine vekâleten atandı ve görevine 1972 yılına kadar devam etti.

Lütfü Doğan hoca, Diyanet İşleri Başkanlığı görevlerinden sonra siyasete atıldı. Milli Görüş hareketi lideri Necmettin Erbakan Hoca’nın yol arkadaşları arasına katılması 1973-1980 yıllarındaki Erzurum Senatörlüğü’yle başladı.

Milli Selamet Partisi’nde başlayan siyasi hayatı, Refah ve Fazilet Partisi’yle devam etti. Refah Partisi'nin kuruluşunda yer aldı. 1991-2002 yılları arasında Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nden Gümüşhane Milletvekilliği yaptı.

Lütfi Doğan hoca, iki yönlü bir şahsiyettir. Hem dini ilimlere vakıftır, önemli görevlerde bulunmuştur. Hem de Milli Görüş hareketinde siyaset yapmıştır. Siyasi kimliği de vardır.

Hocanın dini ve ilmi konularda yazdığı makaleleri muhtelif dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. Huzur ve Saadetin Esasları, Mutluluğun Kazanılması, Kütüb-ü Sitte Müelliflerinin Hal Tercümeleri, Cihatla İlgili Ayet ve Hadisler, el-Hucurat Suresi’nin Tercüme ve Tefisiri vb. önemli eserler kaleme almıştır.

Lütfi Doğan hoca, hiç şüphesiz son devrin önemli İslâm/Ehl-i Sünnet âlimlerindendir. Onun gerek Diyanet İşleri Başkanlığı’nda İmam Hatip, Vaiz, Müftü, Müfettiş, Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevleri; gerek yazdığı makaleler, kitaplar ve verdiği vaaz ve sohbetler; gerekse siyasetteki ilkeli duruşu örnektir. “Cihatla İlgili Ayet ve Hadisler”i topladığı eser bile tek başına hocanın mücadele azmini anlatmaya kâfidir.

Ne mutlu hayatını İslâm davasına adayanlara!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi