DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

ABD' nin göbeğinde TÜRK EVİNİ AÇMIŞTIR...

BM kurulunda ise, ABD’ de iken şehadet parmağını havaya kaldıran hakkı hakikati, Müslümanlığı, İslami, anlatmak İÇİN GAYRET GÖSTEREN BAŞKANIM, sen ne güzel bir insansın… HZ. Peygamberin Veda Hutbesindeki mesajını insanlara anlatmak için, yer mekan fark etmez… Karşınızda kimin olduğu da fark etmez… Söylenecek söz vardır…

HZ. Peygamber ;''Ey insanlar! Rabbiniz birdir, Dininiz, Peygamberiniz de birdir. babanız bir­dir. İslam'da insanlar eşittir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem de toprak­tan yaratıldı. Allah katında en değerliniz, en çok Allah'a sığınanız, emirlerine yapışa­nınız, günahlardan arınanınız, azabından korunanızdır. Bir Arab' ın, Arap olmaya­na, bir başkasının Arab' a, bir siyahın bir kızıl deriliye, beyaza, bir kızıl derilinin bir siyaha, beyaza, üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takva iledir. Takvanın dışında bir üstünlük sebebi yok­tur.'' Buyurmuştur, diye ifade etmiştir.

Geçmişte, Halen, Dünya üzerinde, özellikle orta doğuda yaşanan sıkıntılar karşısında; BM nin anlamsız tavır ve davranışlarda olması, bu oluşumun varlığının ve işlevlerinin sorgulanmasına neden oldu. En acımasız şekilde yaşanan, insanlık dışı vahşetler, Dünyayı ayağa kaldırdı. Dünya ülkeleri bu konularda, BM’ nin neden duyarsız kaldığını, çözüm üretmek yerine; çözümsüzlükler üretmesini hazmedemez oldu. Buna karşı sivil toplum örgütleri öncülüğünde; bu duyarsızlığı sorgulayan eylem ve işlevler yapmaya başladı. Dünya liderlerinin toplandığı şehirde; bu anlamsız tavırları gündeme taşıyarak, Dünyanın bu olaylara dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

BM malum olduğu üzere beş tane denetleyici, vetocu devlet tarafından kontrol edilmektedir. ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa... Bu kurulda karar almak için; bu beş ülkenin ortak kararına bağlıdır. Dört tanesi herhangi bir ülke aleyhine karar alsa da bu beş ülkeden bir tanesi veto ettiği zaman, o karar reddedilmektedir. Kısacası uygulama alanı bulamamaktadır. İşin ilginç yanı, Dünyaya en fazla silah satan ülke sıralamasında da ilk beşi; Yani, BM de veto hakkı bulunan ülkeler oluşturmaktadır. Hal böyle olunca, oradan nasıl haklı ve tarafsız bir kararın çıkmasını beklersiniz. Bu nedenle, bu oluşuma karşı; Dünya, beşten büyüktür kampanyası başlatılmıştır. Hatta bu sloganı, Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ, Erdoğan, bizzat BM de yapmış olduğu konuşmada gündeme getirmiştir. Bu konuda oluşan haksızlıklardan bahsetmiştir. BM de dengeli ve çoğunluğa dayanan adaletli bir temsil hakkının oluşmasından yana tavır koymuştur. Adaletli ve çok temsilli bir denetim mekanizmasının oluşmasını istemektedirler. Veto hakkının da aynı adalet sistemi içerisinde değerlendirilmesi istenmiştir. Burada önemli olan, BM kürsüsünden, bir devlet başkanı sıfatı ile; bu yapılan haksızlıkları yüksek perdeden ve yüzlerine; gözlerinin içine baka baka söylemektir.

BU BÜYÜK SLOGAN ŞUDUR;''DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR… ''

Böyle bir söylemi BM kürsüsünden söyleyen ilk liderdir. Salon adeta buz kesmiştir. Herkes söylenilen sözün değerini anlamaya çalışırken, Sayın Başkan tekrar sözünün altını çizerek açıklamalarda bulunmuştur. Dünya liderleri bu haykırışı, sessiz insanların yükselen sedasını dinlemek zorunda kalmışlardır.

İnşallah bu tür çıkışlar, bir sonuç verir. Önemli olan tüm Dünyadaki mazlumlar adına; bu karşı duruşu sergilemektir.

BM uygulamaları, son senelerde o kadar açık bir şekilde; taraflı ve yanlı kararlar almaktadır ki, Dünyada birileri artık buna yeter, demektedir. Son günlerdeki mülteci konusundaki duyarsızlıkları… Bu duyarsızlıkların altını çizen Sayın Başkan, yukarıda sıraladığımız coğrafi bölgelerin tek, tek adını vererek, yaşanan zulümleri tekrar BM gündemine taşımıştır. Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Kerkük, Filistin, Arakan, Afganistan gibi yerlerde akan kanların sadece seyredilmesi, bir kınama kararının bile alınamaması dikkat çeken sonuçlardır. Afrika' da ki tüm olaylara, açlığa, salgın hastalıklara karşı alınmayan tedbirler… Sıradan devletlerde yapılan darbe girişimleri ve onlara verilen destekler… Darbecilerin anlamsız şekilde yapmış olduğu katliamlara karşı, sessiz kalmalar.., Dünya kamuoyunun önünde olmaktadır. Doğal olarak, kamuoyu bu haksızlıkları kabul edilemez olarak, görmektedir. ABD’ nin terör örgütüne alenen destek vermesini kınamıştır. Mülteci sorununun kimler tarafından ortaya çıkarıldığının altını çizmiştir. Nihayetinde akan insan kanıdır.

Mülteciler konusunda ülkemiz üzerine düşeni yaptı, diye haykırmıştır. İnsan olarak, bizim onlara karşı seyirci kalmamız da beklenemez, açıklamalarında bulunmuştur…

Evet, yine BM salonunda gerçekleri bir, bir anlatan bir lider çıkmıştır. Mazlumun ümidi, Zalime dur diyen bir lider… DÜNYA ibretle olup biteni izlemektedir.

ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi