İSLÂMCI ENTELİJANSİYANIN DİN BUHRANI

İslâm âleminin son iki yüz elli yıldır yaşadığı fetret döneminin getirdiği buhranlar ve fetretten çıkış yolları bağlamında ortaya atılan görüşler yaşanan sürecin bir an önce atlatılması gerektiğini, aksi takdirde Müslümanların daha büyük buhranlar yaşayacağını göstermektedir. Eğer süreç uzarsa fetret döneminden çıkış yollarının yine öykünülen Batı’da aranacağını tahmin etmek hiç de zor olmasa gerektir.

Batı karşısında mağlubiyet psikolojisi yaşayan İslâm âleminin, bu girdaptan kurtulmak için “çalışmanın” dışında her yolu denediğini söylersek abartı olmaz. Geri kalmışlıktan kurtulmanın yolu değerlerinden ödün vermeden daha çok çalışmaktır. Değerlerini koruyarak terakki edilebileceğinin en iyi örneği şanlı İslâm tarihidir. Günümüzde değerlerini koruyarak bilim ve teknolojide ilerleyen, ekonomik güç elde eden ülkeler mevcuttur.

İslâm âleminin geri kalmışlığının sebeplerini analiz ederken yanılan Batıcı-seküler İslâmcı entelijansiya, Batı’nın dini umdelerinde yaptığı reformun benzerini İslâm dininde yapılması gerektiğini iddia ederek “dinde reform” arzularını dile getirmiş, bu konuda hayli çaba göstermişlerdir. Bunlara göre geri kalmışlığı aşmanın yani terakkinin yolu “dinde reform”dan geçmektedir. Bu bakış açısıyla meseleyi irdeleyenler dinin tam anlaşılmadığını, hatta yanlış anlaşıldığını, bu yanlış anlamada Peygamber Efendimizden (S.A.V.) başlayarak günümüze kadar gelen silsilenin yani ilmiye sınıfının Hıristiyan dünyadaki ruhban sınıfı gibi dini yozlaştırdığını düşünmüş; söz konusu sınıfın bertaraf edilmesiyle Kur’an’ın daha iyi anlaşılabileceği teziyle hareket etmişlerdir.

Batı’da 16’ıncı yüzyılda Katolik geleneğe karşı başlatılan ve sadece teolojik değil siyasal yönü de olan Sola Scriptura yani “yalnızca kutsal kitap” (İncil) söylemiyle kiliseye ve din adamlarına karşı başlatılan hareket, din adamlarının otoritesini bertaraf ettikten sonra kendi zeminini bulmuş, kilisenin ve din adamlarının tekelini kırdıktan sonra “sadece İncil” anlayışıyla kalmamıştır. “Sadece İncil” sloganı aslında kilise ve din adamlarının tahakkümüne karşı sekülerlerin egemenlik aracı olduğu sürecin sonunda anlaşılmıştır.

Ruhban sınıfla sekülerlerin egemenlik savaşının bir aracı olan “Sola Scriptura” anlayışı 19’uncu yüzyılda İslâm âlemine sirayet etmiştir. Batı’daki seküler “Sola Scriptura” anlayışı, üç asır sonra taklit edilerek İngiliz sömürgesi Hindistan’da “Kur’aniyyun”, “Ehl-i Kur’an” sonraları “Kur’an İslam’ı, Kur’an Müslümanlığı” gibi isimlerle İslam’a uyarlanmaya çalışılmıştır. Bu çabada Batı karşısında geri kalmışlık psikolojisiyle birlikte egemenlik mücadelesinin de etkisi vardır.

Geleneksel İslâm anlayışına karşı başlatılan egemenlik mücadelesinde binlerce yıllık ilim silsilesinin otoritesi bertaraf edilmek istenmiştir. Temel argümanlar Batı’daki “Sola Scriptura” anlayışıyla benzerdir. Zira Batı’daki süreçte kazanan seküler anlayıştır ve İslâm âlemindeki reformcu klik, seküler anlayışın geldiği noktaya öykünmektedir.

Sebep ister Batı karşısında yaşanılan mağlubiyet psikolojinin etkisiyle ortaya çıkan reform ve yenilik çabaları olsun, isterse de Batıcı-seküler anlayışın geleneksel İslâmî anlayışı bertaraf etme çabası; hiç fark etmez. Ortada İslâm dininin asli delillerine karşı bilinçli bir hamleden söz etmek gerekir. Edille-i Şer’iyye-i asliye dediğimiz “dinin delilleri: Kur’an, Sünnet, İcma-i ümmet ve Kıyas-ı fukaha”ya sondan başlamak üzere bir operasyonun yapıldığı muhakkak. (Devam edecek.)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi