BAŞKAN VÜCÜT DİLİ İLE NATO TOPLANTISINDA NELER SÖYLEDİ

İnsan hayatının belirli zamanlarında öyle durumlarla karşılaşırız ki; Ağız dili ile cevap veremediğimiz bazı anlar da vücut dilimiz ile cevap veririz.

Bu cevap öyle bir cevaptır ki; bazen, etrafındaki insanları şaşırtır. Kendisinden beklenen bir cevap ise; etrafındakiler memnun olur. Fazla şaşırmazlar. Bazen, beklemedikleri bir cevap aldıkları zaman ise; çok şaşırırlar...

Çünkü öyle bir cevap beklememektedirler...

Bazen de yaptığı davranış, kendi alt yapı kültüründe olmayan bir şekilde ortaya çıkabilir. Bir nevi refleks olarak ortaya çıkmış gibi algılanabilir. Ancak, o davranış, o kişinin şahsiyeti ile bağdaştırılamaz. O zaman, Yaptığı davranışa kendisi de sonradan bir anlam veremez. Sadece şaşırır, kalır. Sonradan, yaptığı şeyleri izah etmeye çalışır.

İşte insanın alt yapı kültüründe var olan bazı arızalar, kimi zaman davranışlarına yansıyabilir. Demek ki; insan davranışlarına, kelimelerine, vücut diline dikkat etmek zorundadır. Çünkü davranışlar, kişiliklerin aynası olarak ortaya çıkar. Bir nevi insanın, kişiliğini temsil eder.

Devletlerin davranışı da kendi yetişme alt kültürleri ile ilgilidir. Aynen kişilerin davranışları gibi; davranışları değerlendirilir. Doğru davranışlar takdir görür. Devletlerin de bir konuda eksik bir davranış içerisinde olması, ya da yanlış yapması aynen kişilerin mahcup duruma düşmesi gibidir. İnandırıcılığını kaybeder. İtibarı zedelenir.

Sayın Başkan Erdoğan NATO toplantısında yine Dünyaya mesajlar vermiştir.
Öncelikli mesaj, Biden ile görüşmesinde baş örtülü bir tercüman kullanarak, Batılı devletlere Baş örtüsüne desteğini ifade etmiştir.
Nato Toplantısının devamında Azerbeycan'a giderek orada elde edilen zaferin kutlama etkinliklerine katılmıştır. O, zaferde Türk silahlarının katkısından söz etmiştir. Böylece Dünyaya biz buradayız, mesajını iletmiştir. Üstelik bu kutlamalara ABD Başkanı ile görüştükten sonra katılması, ABD Meclisinin aldığı Ermeni soykırım kararının Ülkemiz açısından bir analamı olmadığını vurgulamıştır.
S 400, konusunda haklılığımızı belirtmiştir. Batının gereken desteği sağlamadığının altını çizmiştir. Kaygı duyan devletlere de; Siz bize saldırmayacaksanız, neden S 400' ün varlığından rahatsız oluyorsunuz? İfadesini kullanmıştır.

NATO toplantısında ABD Başkanı Joe Biden’ın planlanan görüşme trafiği haricinde, yuvarlak masa toplantısı başlamadan önce aniden Sayın Başkan Erdoğan’ a yönelmesi dikkatlerden kaçmamıştır. Bir-kaç dakikalık bile olsa, ayaküstü konuşma ihtiyacı hissetmiştir. Çünkü Biden, Başkan seçildikten sonra veya öncesinde Ülkemiz ile ilgili pekte olumlu şeyler söylememiştir. Hatta ülke muhalefetine bu anlamda el altından mesajlar göndermiştir. Özellikle Sayın Başkan Erdoğan ve yönetimine yönelik, negatif tavrı gözden kaçmamıştır.

Hal böyle olunca, arkasından konuştuğu bir insan ile ilk defa o, konuşmalardan sonra karşılaşınca, acaba ne hissetti de Sayın Erdoğan’a ani bir hamle yaparak yönelip, tokalaşma girişiminde bulunmuştur. Bence, burada vücut dili çok önemlidir. Suçluluk mu? Özür mü? Bakalım ne yapıyor? Değerlendirmesi mi?

Aynı hareketi Ülkemizde bazı yayın organlarının Sayın Başkanın Biden karşısında eğiliyormuş gibi göstermesi de dikkatlerden kaçmamıştır. Videonun devamını göstermeden Sayın Başkan, Bidenin kendisine yöneldiğini görünce ayağa kalkma girişiminde bulunmaktadır. İşte videonun o kısmını fotoğraflayarak, sanki Başkanın Biden karşısında eğik vaziyette gösterme girişimini nasıl değerlendirmek gerekir? İşte, Ülkemdeki bazı basın yayın kuruluşlarının asıl amaçları ortaya çıkmaktadır. Bunların ki, vücut dilinden de öte bir davranıştır.

Üstelik Sayın Başkan, 15 Nisan olaylarını hiç konuşmadık, diyerek gündeme bile almaya gerek yoktur, mesajını vermiştir. 15 Nisan Ermeni olayları ile ilgili ABD meclisinin aldığı kararı ciddiye almadığının belirtisidir. Doğu Akdeniz’deki varlığımızın devamının gerekliliğini vurgulamıştır. Batının, Avrupa'nın mülteciler karşısındaki tutarsızlığını gündeme taşımıştır. NATO Başkanı Ülkemize destek açıklamalarında bulunmuştur.

Sayın Erdoğan, Tüm NATO liderlerine insanlık kavramının yerine getirilmesinden söz etmektedir. Afganistan konusu bile, ancak bu yaklaşımla çözülür mesajı vermiştir.

Toplantıdan Ülkemize destek mesajı çıkmıştır. Özellikle Mülteciler konusundaki öz verisi altı çizilerek belirtilmiştir. Füze anlaşmazlığında Ülkemizin S- 400’lere yönelmesinin Ülke güvenliği için vaz geçilmez bir şart olduğunun belirtmişlerdir. Özellikle Suriye'den gelen tehlikeler karşı Ülkemizi yeteri kadar destek veremediklerini, kabul etmişlerdir.

Hele, terör konusundaki yalnızlaştırılma politikası ve bazı sözde dostların terör örgütlerine yardım etmeleri gözlerinin içine baka, baka anlatılmıştır. Sayın Erdoğan'ın bu konuşmaları yaparken yüzündeki ifade terör karşısındaki kararlılığı göstermektedir. Ülkemizin her alanda gelişmesine engel teşkil eden bu belanın giderilmesi konusunda bize yardım etmiyorsanız bile; karşı tarafa yardım etmeyin, biz gereğini yaparız mesajı verilmiştir. Bu durumun ortaklık kavramına yakışmadığını belirtmiştir.
Yine Bazı Batılı Devletlerin, Bir terör örgütünü başka bir terör örgütünü destekleyerek engelleme çabalarının anlaşılmazlığından söz edilmiştir. Ülkemizin bu anlamda Suriye sınırında güvenli bir bölge oluşturma çabasının altı çizilmiştir. En son PKK uzantılarının şifa hasta hanesine yaptığı saldırı hatırlatılarak, siz dolaylı olarak masum insanların öldürülmesine sebep olan terör örgütlerine destek veriyorsunuz, mesajı iletilmiştir.
Ayrıca Batılı Devletlere başta ABD olmak üzere, bizim terör elebaşı olarak belirtiğimiz insanlara, kırmızı bültenle aranan suçlulara neden sahip çıktıklarını sormuştur? O suçluları kucağında barındıran devletlerin samimiyetsizliğinden şikayette bulunmuştur. Ülkemizin ise, tüm terör örgütlerine karşı verdiği mücadeleyi, etkisiz hale getirilen terörist sayısını belirterek, samimiyetimizin, ciddiyetimizin altını çizmiştir.

Yine NATO liderlerine bu açıklamalarla, en azından vücut dili ile gereken ikazlar yapılmıştır. Söz ile kuvvetli şekilde vurgulanmıştır.

Şimdilerde, Yunanistan, çeşitli nedenler ile bize efeleniyor... Vücut dili öyle söylüyor. Zannediyor ki; karşısında, Ülkede 1920’lerde, işgale kalkıştığı andaki, durum var. Sayın Başkan, Yunanistan başkanına arkasına sığındığı batılı devletlerin yanında gereken şeyleri söyleyerek, bir nevi dikkatini çekmiştir.

Tüm NATO Ülke liderlerine, Hey gafiller, siz içerideki iş birlikçilerinize güvenerek, bize karşı havaya girerseniz;

Karşınızda farklı vücut dili ile konuşan bir lider bulursunuz mesajını vermiştir.

Bizden hatırlatması...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi