KORONAVİRÜSLE İGİLİ CARPICI TESPİTLER...

 Sadece Müslümanları değil, bütün dünya insanlarını tehdit eden bir “belâ.” dolaşıyor yerküremizde! Kadın-erkek; büyük-küçük; zengin-fakir; âmir-memur; asker-sivil; beyaz-siyah; ; hoca-talebe; futbolcu-antrenör; Asyalı-Avrupalı; Avustralyalı-Afrikalı tanımıyor; hepimize meydan okuyor; hepimizi evlerimizde oturmaya mahkûm ediyor!

Nedir bu belâ?

Gerek ülkemizde, gerekse dünya genelinde önüne gelen ahkâm kesiyor bu konuda. tüm doktor ve münevverlerden cahillere; dindarlardan dinsiz ve din düşmanlarına...din hocalarına; sanatçılara. yazar çizerlere velhasıl bilsin, bilmesin, herkes kendi yorumunu yapıyor “kendine verilen görevini yapmakta olan “korona virüsü.” hakkında!

Biz bu konuda ehil olmadığımız için bir yorumda bulunmayacağız elbette.. Sadece, bazı çok bilmişler... “bilgiçlik.” taslayarak, insanlar Allah’ın emirlerine ne kadar karşı çıksalar bile onlara ceza verip helâk etmeyeceğinden dem vuruyorlar! Allah’ın haşa avukatlığını yapıyorlar! Kur’an’da Allah’a isyan içerisinde olan insanların helâk oluşlarını da, görmezlikten geliyorlar..

İşte biz Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın neden geçmişte bazı milletleri helâk ettiğine dair olan ayet-i kerimeleri zikredip, yorumunu " herkesin kendine bırakacağiz..
Acaba “korona.”nın canımıza okuduğu şu günlerde, , geçmiş kavimlerin helâk edilme sebebi olan fiiller var mıdır; yok mudur? Her yerde Allah’ı ve ahkâmını inkâr edenler, ahkâm kesiyor; aşırılıklar zulümler adaletsizlikler kol geziyor..“Tevhid.” ötelenerek, bazı insanlara kul olunuyor, Allah’ın yasakladığı fuhuş, kol geziyor, hatta her türlü medyada teşvik ediliyor; kumar faiz ahlaksızliklar ve talih oyunları her tarafı alıp götürüyor.hatta .normal görünüyor..; Allah’ın, onun yüzünden gökten ateş yağdırdığı “lutilik.” ve “lezbiyenlik.”, insanlara meydan okuyor, caddelerimizde onlarla ilgili destek yürüyüş ve yortuları yapılıyor; Allah’a imanla alay ediliyor; Ve tabi bu sapıkliķları bazı medya.” da allayıp, pullayıp, Allah’la ve inananlarla alay ediyor! Peki, her şeyi gören ve her şeyi yapmaya kadir olan Allah, geçmiş tarihte bu gibilere nasıl davrandı?
Yukarıda arz ettiğimiz gibi, sadece bu konu ile ilgili ayetleri sunuyor, üzerinde tefekkür etmeyi okuyucuya bırakıyoruz.
İşte Allah’ın, insanların bazı davranışlarından dolayı helâk ettiği kavimlerle ilgili bazı ayet-i kerimeler:
Biz bunlara inanıyoruz; tabiiki dileyen inanir istemiyen inanmaz...

işte o Ayet-i kerimeler:

“Görmediler mi ki, onlardan önce yeryüzünde size vermediğimiz onca imkânı kendilerine verdiğimiz, gökten üzerlerine bol bol yağmur indirip önlerinden ırmaklar akıttığımız nice nesilleri günahları ve aşırılıkları sebebiyle helâk ettik ...

“Sizden önceki nice nesilleri, haksızlık adaletsizlik kötülük zulüm ve sapıklıkları nedeniyle yok ettik; hâlbuki peygamberleri onlara apaçık deliller getirmişlerdi, ama onların iman edecekleri yoktu. sapıklıklarına devam yolunu seçen toplulukları işte böyle cezalandırırız.”

“Bir belde halki aşîrılıklarında devam afetse biz önce onlara (iyiye yönlendirici) emirler veririz; onlar ise orada aşìrılıklaŕına ve sapıklıklarına devam ederler, sonuçta o ülke helâke müstahak olur, biz de oranın altını üstüne getiririz.”

“Oysa biz sizden önce de daha varlıklı ve daha gösterişli olan nice nesilleri zalimlilleri ahlaksızlikları ve haddi aşmaları yüzünden yok ettik...ders almazmısınız...

“biz her kavime verdiğimiz sözü yerine getirdik.elçiler gönderdik. ama buna rağmen haddi aşanları ise helak ettik""

“allah, hiçbir halka âyetlerimizi okuyan bir peygamberi göndermedikçe ve buna rağmen azıp sapmadıkça hiçbir milleti helâk etmez. Biz, ülkeleri ancak halkı zulüm de ısrar edince helâk ederiz...
“ kendilerinden önceki nice nesilleri azgınlıkları nedeniyle yok etmiş olmamız, onların doğru yolu görmelerini sağlamadı mı? Bunlarda elbette ibretler var. Hâlâ kulak vermeyecekler mi?”
“Görmediler mi ki, onlardan önce yeryüzünde nice imkânlari kendilerine verdiğimiz, gökten üzerlerine bol bol yağmur indirip önlerinden ırmaklar akıttığımız nice nesilleri . adaletsizlikleri zalimlikleri ve aşırı günahları sebebiyle helâk ettik ve onların ardından başka nesiller meydana getirdik.”

“Bunlar mı güçlü, onları da onlardan öncekiler gibi helâk ettik; çünkü onlar günaha gömülmüşlerdi.”
“Öncekileri aşirılıkları ve haddi aşmaları yüzünden helâk ettigimiz gibi? Arkadan gelenlerde haddi asarlarsa onlara da öncekilere yaptığımızı yapacağız....
“Rabbin, halkı iyilik peşinde olan ülkeleri haksız yere helâk etmez""

“Semûd kavmi çok şiddetli bir depremle helâk edildi. Âd halkı ise dehşetli bir kasırga ile yok ediliverdi.”
O zaman ne yapalım?
Ülkemizin sağlık yetkililerini ciddiyetle dinleyip, onların dedikleri doğrultuda evlerimizde oturalım; keyf çatmak için evlerimizden çıkmayalım!

Kur’an okuyalım, mealinden de ne olduğunu öğrenelim.ona uygun yaşıyalım..
okumak için çok iyi bir fırsat olan bu günlerimizi okumakla ibadet ve faydali işlerle geçirelim.

Bol bol dua edelim.
Allah hepimizi bu beladan kurtarsın! Âmin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İhsan Süreyya Sırma - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi