Niçin tökezledik ya da ‘yeniden başlamak’

ÖRGÜT, ÖRGÜT GELİŞTİRME FAALİYETİ VE AK PARTİ TEŞKİLATLARI -II-

 Dünkü yazımızda, başarılı bir geçmişi olan Ak Parti’nin, bugün birçok iç sorunla başetme noktasına geldiğini, en temel sorunlarından birisinin de örgütün/teşkilatın fonksiyonel ve üretken olamayışı sorunu olduğunu belirtmiştik. Bu fonksiyonel ve üretken olamayışın, tek tek oradaki insanlardan ziyade pek çok sebebe dayandığını belirtmiştik. Bugün, genel olarak o donukluğun sebeplerini yazacağız ve Ak Parti Örgütü’nün, yeniden girişimci, değişimci, yenilikçi, üretken ve vizyoner bir örgüt haline nasıl gelebileceğini, Örgüt ve Örgüt geliştirme kuramları çerçevesinde ele alacağız. Önce kurumların ve örgütlerin donuklaşmalarının ve fonksiyonel olamamalarının sebeplerini görelim:

1- Kurumlar büyüyüp geliştikçe ve kurumsallaştıkça merkezileşme durumları, hiyerarşik basamaklar, bürokratik işlemler ve formelleşme dereceleri artar. Her şey kurallara göre yürür, herkesin yapacağı işler de bu kurumlarda aşağı-yukarı belli olmuş olur. İlk bakışta bu durum çok iyi olarak değerlendirilebilir. Ancak örgüt sosyolojisi açısından bakıldığında da bu durumun inisiyatif almayı ve kurumu daha ileriye götürme arayışını, sorunları tespit ve teşhis etmeği, çözüm arama istek ve arzusunu, yenilik üretme ve geliştirme çabasını, kısaca kurum dinamizmini ortadan kaldıran, kurumu donuklaştıran, statik bir yapıya sürükleyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Kurumların duraklaması, gerilemesi ve belki de tarihe karışmasının başlangıç noktası burasıdır, diyebiliriz.

2- Buna karşın, çağımıza hızlı gelişme, ilerleme ve değişim iklimi hâkimdir. Bugün, varlığını ‘etkin bir şekilde’ devam ettirebilen kurumlar, bu iklimi ve etkisini iyi okuyabilmiş ve ona göre kendisini geliştirebilmiş, dolayısıyla girişimci, değişimci, yenilikçi, üretken ve vizyoner; düşünen, öğrenen, bilgiyi en hızlı ve iyi şekilde kullanan ve üreten kurumlardır. Eğer kurumlar, bu iklimi ve onun etkisini iyi okuyamazlarsa etkin olarak yaşayamazlar.

3- Kurumlarda bir bütün halinde örgütler (teşkilatlar) ya da yönetim hiyerarşisi, kurumun amaçlarını gerçekleştirmek ve onun ilerlemesini sağlamak üzere oluşturulmuş yapılardır. Var oluş nedenleri budur. Onlar, bütün güçlerini bu amaca yönelik olarak harcarlar. İşte bu örgütler, çoğu zaman değişik sebeplerden dolayı, bazen de varoluş amaçlarını gerçekleştirmek üzere bütün güçleriyle çalışırken, kendilerini ve kendi gelişimlerini ihmal ederler. Bu durumda örgütün yönetme, sorun çözme, değişim, iyileştirme ve geliştirme gücü, giderek zayıflar. Bu zayıflama durumu, kuruma ve kurumun hedeflerini gerçekleştirmeye olumsuz olarak yansımaya başlar.

4- Bugün gelişen ve ilerleyen bütün kurumların, bu gelişme ve ilerlemelerindeki en önemli etkenlerinden birisinin, sürekli olarak hizmet-içi etkinliklerle örgüt geliştirme faaliyetlerine yatırım yapıyor olmalarıdır. Bundan uzak kalan kurumlar gelişemez, ilerleyemez ve hedeflerine de ulaşamazlar.

5- Donuklaşan, üretemeyen ve dolayısıyla fonksiyonel olamayan kurumlardaki örgüt üyeleri, özellikle de nitelikli olanlar, ya benzer olan ama daha fonksiyonel olanlara öykünür, onlara özenir, ya mesai saatini doldurmak için çalışırlar, ya da o örgütten koparlar. Bu ise, moral bozukluğu, verimsizlik ve nihayet kopuşu daha da hızlandırır.

İşte günümüzde, kurumların durağanlık ve donukluğu aşabilmesi; sorunlarını çözebilmesi; ilerleme ve gelişmeyi sağlayabilmesi için, ‘örgüt geliştirme’ anlayış, yaklaşım ve ilkeleri geliştirilmiştir. Biz de bu bölümünde, bilimsel bir konu olan Örgüt ve Örgüt Geliştirme kavramlarını, daha anlaşılır bir şekilde ele alacağız.

Yarın örgüt kavramını ve örgütlerin/teşkilatların nasıl geliştirileceğini inceleyelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Özyılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi

Anket Erzurumspor Süper Ligde kalabilirmi ?