Devletimiz Var Olsun

Yurtdışından tahliye edilen Türk vatandaşlarından 415’i Erzurum’da karantina altında tutuluyor. Pusula Gazetesi, öğrenci yurtlarında misafir edilen ve her türlü ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan vatandaşlarla konuşarak günlük hayatlarını görüntüledi.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Erzurum’un Aziziye ilçesinde bulunan Nurettin Topçu Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen Türk vatandaşlarının her türlü ihtiyacı otel konforu düzeyinde gerçekleştiriliyor. Aralarında 7 aylık hamile olanlar, başka hastalıklarından dolayı ilaca ihtiyaç duyanlar da var. Hepsinin kontrolleri sağlık çalışanları tarafından titizlikle yapılıyor.

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’dan uçakla getirilen 182 Türk vatandaşının yanı sıra Bosna Hersek ve Hırvatistan’dan 118, Nijer ve Mali’den ise 151 kişi Erzurum’da karantina altına alındı. İhtiyaçları Erzurum İl Valiliği koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğü, AFAD, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türk Kızılayı tarafından sağlanıyor.

Öğrenci yurdunda kalan vatandaşların yemek ihtiyaçları Kızılay Erzurum Şubesi tarafından karşılanıyor. Oruç tutanlar için sahur ve iftar yemekleri çıkarılırken menü dışında başka gıda talep edenlerin de istekleri ayrıca yerine getiriliyor.

Vatandaşların Türkiye’ye getirildikten sonra giriş çıkışlarından kalacakları odalara dek koordinasyon, AFAD Erzurum Başkanlığı ekipleri tarafından sağlanıyor. Öte yandan Kredi Yurtlar Müdürlüğü çalışanları da seferber olmuş durumda. Yurdun bir bölümü ise karantina altında tutulan vatandaşlarla ilgilenmeleri için sağlık çalışanlarına ayrılmış. Tüm ihtiyaçları giderilen misafirlere, hijyen seti, kişisel bakım ve temizlik malzemesi desteğinde bulunuluyor. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de yurtta kalanların sağlık kontrollerini gerçekleştiriyor. Yurtta her gün düzenli olarak dezenfekte işlemi yapılıyor. Konuklar ayrıca sınırsız internet, kantin hizmetleri ve psikolojik yardım imkanlarından faydalanabiliyor. Okumaları için girişlere kitaplar bırakılıyor. Öte yandan sahur ve iftar vakitlerinde yurt bahçesinde Ramazan davulu da çaldırılıyor.

Sağlık hizmetleri pahalı ve yetersiz

Yurtta kalan Türk vatandaşlarının hepsinin ayrı bir hikâyesi var. Kimisi kaldığı ülkenin dilini çok iyi bilmediği için ne yapacağını bilememiş ve Türkiye’ye dönmeye karar vermiş, kimisi ise biriktirdiği uçak parasını Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağışlamış. Çoğunun ortak şikayeti ise kaldıkları ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin hem pahalı hem de yetersiz olması.

Gurbetçilere ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptıklarını dile getirenler de az değil. Koronavirüs salgınından dolayı yaşadıkları ülkedeki sıkıntıların artacağını düşünerek kendi vatanlarına dönmenin en iyi yol olduğu kanaatindeler.

Türkiye adeta cennet

Karantina altında tutulanlara yemeklerde özellikle Erzurum’un geleneksel tatlarına yer veriliyor. Eşi ile birlikte Suudi Arabistan’dan gelen 65 yaşındaki Kadir Dağlıkoca, kadayıf dolmasını çok sevdiğini, bir de cağ kebap yemek istediğini dile getiriyor. Suudi Arabistan’da bir süredir sokağa çıkma yasağının uygulandığını ancak devletin herhangi bir yardımda bulunmadığını belirten Dağlıkoca, “Tayyip Erdoğan’a nasıl teşekkür edelim bilemiyoruz. Medine’de normalde durumum son bir buçuk aya kadar iyiydi. Sonra virüsten dolayı evden çıkma yasakları uygulanmaya başlandı. Artık bezmiştik, Türkiyem cennet. Gidiş gelişler yasaklanınca konsolosluğu aradık. Hemen bizim için harekete geçtiler. Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımız olaya el attı ve bizi getirdiler. Korkum oradaki sağlık sistemiydi. Biz tam olarak Arapça bilmiyoruz. Bir de Türk olunca olay büyüdüğünde bize orada ne olur bilemedik. O yüzden geldik. Bir de onlar bize ecnebi gözüyle bakıyorlar. Burada şu an durumumuz çok iyi, otelde gibiyiz. Yemekte kadayıf dolması getirdiler çok beğendim. Bir de gitmeden cağ kebap yesem keşke. Erzurum’un lezzetlerini biliyoruz” dedi.

Her şey düşünülmüş

Rahatsızlığından dolayı düzenli olarak kullandığı ilacın bittiğini belirten Kerim Payda’nın (44) ise talebi sağlık çalışanları tarafından anında yerine getirilmiş. Her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını ifade eden Payda, “Olabilecek her şey düşünülmüş. Bize çok iyi bakıyorlar. Tiroid hormonu ilacı kullanıyorum. Yanımda yoktu. Söyleyince hemen tedarik ettiler. Doktor hanım getirdi. Her türlü ihtiyacımızı karşılıyorlar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Biz bize yettik Türkiyem

Türkiye’deki sağlık sisteminin başka ülkelerle kıyaslanamayacak derecede iyi olduğunu söyleyen Abdurrahman Gölsu (41) ise eşi ve 4 çocuğu ile birlikte karantina altında tutuluyor. Türkiye ile guru duyduğunu belirten Gölsü, “Tahliye sürecinden beri herkesten çok memnunum. Şükürler olsun ki böyle bir devlete sahibiz. Oradaki sağlık sistemi ile buradaki kıyaslanamaz bile. Bu konuda dünyada tek devletiz bence. Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına ilk yayınlandığı akşam biz de katkıda bulunduk. Bakın şimdi bize yardım ediyorlar. Gerçekten de biz bize yettik Türkiyem” dedi.

Çiğköfte istedi, görevliler harekete geçti

11 yaşında Muhammed Madak ise Suudi Arabistan’dan ailesi ile birlikte gelenlerden. Medine’de iken annesinin sürekli çiğ köfte yaptığını söyleyen Muhammed’in canı karantinadayken de çiğ köfte çekince görevliler hemen harekete geçmişler. Yurt görevlilerine teşekkür eden Muhammed, “Medine’de çiğköfte yoktu ama annem evde sürekli yapıyordu. Burada canım çekti. Annem yapamayınca ben de buradaki ağabeylere söyledim. Sağolsun hemen getirdiler. Bize çok iyi bakıyorlar” dedi.

Bilet parasını bağışladı

Çocuklarının harçlıkları ve kendi eline geçen paradan artırdıkları ile Türkiye’ye gelmeye çalışan Songül Madak (38) ise, güzel bir vatandaşlık örneği sergilemiş. Maddi imkansızlıklardan dolayı 3 yıldır vatanına hasret kalan Songül çocukları ile birlikte bu yaz gelebilmek için biriktirdiği uçak parasını Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağışlamış. Yurtdışında yaşayanların vatan sevgisini daha iyi idrak ettiklerini söyleyen Songül Madak, “Yurtdışındayız ama çocuklarımızı vatan sevgisi ile büyütmeye çalışıyoruz. Yurtdışında olanlar vatan sevgisini daha iyi anlar. Zaman zaman bu bayrağa hasret kalıyoruz. Uçağa binince bayraklara sarıldık. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun sesimizi duydu. 3 yıldır Türkiye’ye gelemiyorduk. Bu yaz geleceğiz diye çocuklarla birlikte harçlıklarından, elimizden geçenlerden artanları biriktirmeye başlamıştık. Virüsten dolayı kaldık. Gelemeyeceğiz diye düşünüyorduk. Ama bizi uçaklarla getirdikleri için biz de biriktirdiğimiz uçak bileti parasını Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına bağışladık” dedi.

Devlet yardım etmiyordu

Suudi Arabistan’da hükümetin hiçbir yardımı olmadığını bazen gönüllülerin gıda yardımında bulunduğunu aktaran Ömer Faruk Bekret ise, “15 senedir Arabistan’dayız. Arada gidip geliyorduk. Burada hiçbir eksiğimiz yok. Yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda. Vaktimizi dolduruyoruz. Hatime başladık, Kur’an-ı Kerim okuyoruz. Aşağıdaki kitaplardan aldık onlardan okuyoruz. Namazlarımızı kılıyoruz. İslam ümmeti için bu salgın tam bir tefekkür fırsatı oldu. İçeride kaldığımız bu sürede bol bol tefekkür ediyoruz. İnşallah bu salgını da bir an önce üzerimizden def edeceğiz. Orada devletten herhangi bir yardım yoktu. Bazen gönüllüler kendi çabalarıyla insanlara gıda yardımında bulunuyordu” diye konuştu.

Bebeğini ülkesinde dünyaya getirecek

Hamile olan Büşra Kaya ise doğumunu Türkiye’de gerçekleştirmek istediğini ancak süreçten dolayı ülkesine dönemeyeceğini düşünerek ümitsizliğe kapıldığını söylüyor. Kaya, kendisiyle özel olarak ilgilenildiğini ifade ederek şunları söyledi; “7 aylık hamileyim. Virüs sebebiyle orada kaldık. Ben doğumumu Türkiye’de yapmak istiyordum. Oradan çıkamayacağız diye kötü bir dönem geçirdim. Daha sonra Türkiye’ye dönebileceğimizi öğrenince çok sevindim. Gelirken uçakta biraz rahatsızlandım ama herkes benimle çok ilgilendi. Burada beni özellikle günlük kontrol ediyorlar. Herkese çok teşekkür ediyorum. Sağlık çalışanlarına Allah kolaylık versin. Beslenmem için de benimle ayrıca ilgileniyorlar.”

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil ise karantina altında tutulan misafirlerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılanması için seferber olduklarını söyleyerek, “Hepsi bizim misafirimiz, başımızın üstünde yerleri var. Tüm ihtiyaçlarını karşılamak için canla başla çalışıyoruz. Ekiplerimiz dört elle işlerine sarılmış durumdalar. Mesai mefhumu gözetmeden görevlerinin başındalar. Allah devletimize zeval vermesin. Özellikle Ramazan ayına denk geldiği için yurtta kalan vatandaşlarımızın manevi açıdan da ihtiyaçlarını karşılamak için çaba sarf ediyoruz. İleride özel programlar da düzenlemek istiyoruz. Her anlamda onların yanlarındayız” dedi.

30 Nis 2020 - 18:06 - Erzurumgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi