Doğu’dan ortak çağrı: ‘Evde Kal’

Doğu Anadolu Bölgesi illerinde devlet tüm imkanlarıyla evde kalan yaşlı ve hastalara destekte seferber oldu. Vefa Grupları köy köy ilçe ilçe vatandaşın yardımına ve imdadına yetişiyor. Kamu görevlileri ve STK’lar koronovirüsle mücadelede ortak çağrıyı seslendiriyor’ Evde Hayat var, Evde Kal’

İLACI BİTEN YAŞLI AMCANIN İMDADINA POLİSLER YETİŞTİ


Ağrı’da, korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle evden dışarı çıkamayan ve ilaçları biten 66 yaşındaki Zeki Arslan’ın imdadına polisler yetişti.
Ağrı merkez Sıtkiye Mahallesi’ndeki evinden korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dışarı çıkamayan ve ilaçları biten 66 yaşındaki Zeki Arslan, 155’i arayarak polisten yardım istedi. Yardım çağrısı üzerine harekete geçen Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü Vefa Sosyal Destek Grubu, Arslan’ın evine gitti. Burada ekipler önce ilaçlarını alabilmesi için raporu biten Arslan’ı sağlık ocağına götürdü. Daha sonra eczaneden ilaçlarını alarak evine bıraktı. İlaçlarını alıp sorunsuz bir şekilde evine dönen Arslan polis ekiplerine teşekkür ederek, “Allah devletimize, milletimize zeval vermesin” dedi.

SAYAN’DAN TÜRKÇE - KÜRTÇE “EVDE KAL” ÇAĞRISI


Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında vatandaşlara hem Türkçe hem de Kürtçe ‘Evde Kal’ çağrısı yaptı. Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, halka Türkçe ve Kürtçe olarak yaptığı çağrısında, “Değerli hemşerilerim biliyorsunuz ki bu korona virüs belası bütün dünyayı sarmış durumda. Dolayısıyla her taraf etkileniyor. Bizim şehrimizde hali ile etkileniyor. Bizim bu doğrultuda tedbir almamız gerekiyor. Dolayısıyla evden dışarı çıkmamamız lazım. Özellikle yaşlı amcalarımız, teyzelerimiz. Onların ellerinden öpüyoruz ama evlerinden dışarı çıkmamaları gerekiyor. Evlerinde kalsınlar. Gençlerimizde özellikle hem yaşlıların sağlığı hem de kendi sağlıkları için evlerinde kalsınlar. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi “Evde kalmak zorundayız” Bunu ancak kendimizi izole ederek başarabiliriz. Bu virüsü bu şekilde atlatabiliriz. Bu anlamda mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Biz sizin sağlığınız ve bazı ihtiyaçlarınız için dışarıda olabiliriz. Biz yöneticilerin görevi mutlaka bunu idare etmemiz için sokağa çıkmak zorunda kalabiliriz. Ama size tavsiyemiz, mutlaka evde kalın” ifadelerini kullandı.

TAKSİCİDEN KORONA VİRÜSÜNE KARŞI ŞEFFAF KABİN


Bingöl’de bir ticari taksi şoförü korona virüsünden korunmak için araç içerisinde şeffaf kabin oluşturdu, parayı ise dezenfekte ederek almaya başladı.
Çin’de ortaya çıkan dünyayı etkisi altına alan korona virüsüyle ilgili tedbirler ülke genelinde oluğu gibi Bingöl'de de alınıyor. Kentte kurumlar koordinesinde her türlü dezenfekte tedbirler arttırılarak devam ederken bazı esnaflarda kendi önlemlerini alıyor. Kentte taksicilik yapan Mesut Gültekin’nde 150 TL’ye mal ettiği şeffaf kabinle hem kendini hem de ticari taksiye binecek olan müşterileri olası salgına karşı korumaya çalışması dikkat çekti. Eldiven ve maske de takan taksicisi Gültekin ise aldığı paraları dezenfekte ediyor.
Bu önlemi özellikle evde olan ve kronik rahatsızlığı bulunan annesi için aldığını belirten taksici Mesut Gültekin, “Sırf dışarıdan eve virüs ve mikrop götürmeyeyim diye yaptım bunu. Tabi aldığım bu önlem sayesinde taksime binen müşterilerimizin de hem evlerine hem de gidecekleri yere güvenle gitmelerini sağlıyor. Ücret için de yaptığım ayrı bölmede önce aldığım parayı dezenfekte ediyorum sonrada verdiğim ücret üstünü de dezenfekte ederek müşterimize veriyorum"dedi.
5 yıldır taksicilik yaptığını aktaran Gültekin, korona korunma kabininin 150 TL civarında bir maliyeti olduğunu dile getirerek bütün taksicilerin yaptırmasını tavsiye etti.
Müşterilerden Ahmet Hakan Vergi ise “Bugün işim gereği taksiye bindim ve çok güzel bir uygulama ile karşılaştım. Taksi şoförü kendince bir uygulama yapmış ve adını da koronadan korunma kabini koymuş. Aynı zamanda parayı verirken de alırken de dezenfekte ederek vermesi çok hoşuma gitti. Bu uygulamanın özelde Bingöl’de genelde ise tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını istiyorum”ifadelerini kullandı.

BİTLİS’TE ÖZEL SİPER KORUYUCU MASKE ÜRETİLİYOR


Bitlis’te korona virüs tedbirleri kapsamında Bilim Sanat Merkezinde siper koruyucu maske üretimine başlanıldı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Türkiye’de de görülen Korona virüs tedbirleri kapsamında Bitlis’te Siper Koruyucu Maske üretimi yapılıyor. Sanat merkezinde bulunan 3D yazıcılar tarafından çizimi yapılan maskeler daha sonra montajlanarak kullanıma hazır hale getiriliyor. Özellikle doktorlar tarafından kullanılan maskeler üretilip bittikten sonra Bitlis Valisi Oktay Çağatay başkanlığında hastanelerde kullanılmak üzere İl Sağlık Müdürlüğüne teslim edilecek. Piyasada 50 ile 60 liraya satılan bu maskeler 2-3 lira gibi çok cüzi bir miktara mal ediliyor. Bilim Sanat Merkezindeki maske üretimini inceleyen Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, Türkiye’nin başında dünyayı kasıp kavuran Korona virüs belasının olduğunu söyledi. Burada gazetecilere maske üretimi ile ilgili açıklamalarda bulunan Korkmaz, “Dünyayı kasıp kavuran korona virüsü dediğimiz bir bela var başımızda. Maalesef dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de yayılıyor. Ülke olarak ger türlü tedbir alındı. Bu bağlamda her kurum kendi üzerine düşeni yapmakla mükelleftir. Milli Eğitim Bakanlığı ve müdürlüğümüz olarak ta biz bu aşamada koruyucu maskeler üretmeye çalıştık. Yine kimya atölyelerimizde dezenfekte malzemesi ve temizlik malzemeleri üretmeye çalışıyoruz. Bugünde Bilim Sanat Merkezimizde siper maske dediğimiz hekimlerin sürekli kullandıkları onların gözlerini ve ağızlarını her türlü koruyan maske üretimi yapıyorlar. Burada sağ olsun bilişim ve teknoloji öğretmenimiz iki makine ile günde 10-12 maske üretimi yapılıyor. Biz bu maskeleri ürettikten sonra Bitlis Valisi Oktay Çağatay başkanlığında hastanelerimizde kullanılmak üzere İl Sağlık Müdürlüğümüze teslim edeceğiz. Arkadaşlarımızın emekleri için kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Bilim Sanat Merkezi Bilişim ve Teknoloji Öğretmeni Volkan Kaya ise, bu maskelerin evlerinde 3D yazıların olanlarında üretebileceğini söyledi. Kaya, “Bu maskeleri üretmemizdeki amacımız özellikle sağlık çalışanlarımıza yardımcı olmaktır. Şuan devletimiz belki zor durumda değil ama işler daha kötüleştiği zaman bunlar ileride daha da ihtiyaç olacaktır. Ürettiğimiz maske siper koruyucu adını verdiğiniz bir maskedir. Şuan piyasada 50-60 lira gibi bir fiyata satılmakta ama biz 2-3 liraya mal ediyoruz. Öncelikle 3 boyutlu yazıcılarımızda çizimini gerçekleştirdik. Çizim yaptığımız kısım maskede görüne alın tarafına gelen kısımdır. 3 boyutlu yazıcılarımız bu çizime göre üretip basıyorlar. Bastıktan sonra asetat ve lastikle montajını gerçekleştiriyoruz. Yazıcılarımız günlük 10 tane üretebiliyorlar. Çünkü basın süreleri uzun. Hedef olarak ta 200 tane üretim sağlık müdürlüğümüze teslim edeceğiz. Fabrikalar bizim öğrendiğimiz kadarıyla yetiştirmekte zorluk çekiyorlar. Bu nedenle okullarımı veya kendi evinde 3 D yazıcısı olanlar üretebilirler” dedi.

ERZİNCAN’DA DİN GÖREVLİLERDİ SEFERBER OLDU

Erzincan’da din görevlileri, “Vefa Sosyal Destek Grupları”yla birlikte ihtiyaç sahiplerine destek oluyor.
65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olanlara ihtiyaç talebi, Vefa Sosyal Destek Gruplarınca karşılanıyor. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 81 valiliğe gönderilen genelgeyle 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmaları kısıtlandı. Bu durumda olan ve tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayanların mağdur olmaması için illerde valiliklerin, ilçelerde ise kaymakamlıkların başkanlığında Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturuldu.
Bu kapsamdaki vatandaşların 112, 155, 156 ve diğer telefon numaraları üzerinden ihtiyaçları karşılanmaya başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın yaptığı yardım çağrısının ardından harekete geçen din görevlileri, "65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu"nun çalışmaları kapsamında vatandaşlara evde hizmet vermeye başladı. Bir taraftan yaşlı ve kronik hastaların temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan din görevlileri, diğer taraftan vatandaşlara dini ve manevi rehberlik hizmeti sunuyor.

GAKKOŞLAR "EVDE KAL"SIN DİYE HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI


Korona virüsüne karşı Elazığ'da alınan tedbirler üst seviyeye çıkartılarak tüm oturma bankları kapatıldı, trafik ışıklarına "Evde Kal" yazıları yansıtıldı. Yapılan uygulama ve uyarılar sayesinde toplu taşıma araçlarının kullanımı yüzde 86 oranında düşerken, sokağa çıkanların sayısı da gözle görülür seviyede azaldı.
Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da korona virüsüne karşı her türlü uyarı, bilgilendirme ve dezenfekte çalışması ilk andan itibaren yapılmaya başlandı. Valilik koordinesinde belediye ve diğer kurumların ortak çalışmasıyla yapılan çalışmalar kapsamında önce kent merkezindeki 15 Temmuz Meydanı polis bariyerleriyle kapatıldı, ardından da diğer noktalardaki oturma banklarına polis tarafından bariyerler yerleştirildi. Kent merkezindeki birçok bilboarda afişler asılırken, son olarak trafik ışıklarına ‘Evde Kal’ yazısı yansıtıldı. Yapılan çalışmalar ile sokağa çıkanların sayısında gözle görülür bir düşüş yaşanırken, toplu taşıma araçlarının kullanımı yüzde 86 azaldı. Son 3 günde toplu taşıma araçlarını kullananların sayısı 43 ile 45 binden 5 binlere geriledi.
Elazığ olarak tedbirlere uyduklarını ifade eden Nejdet Turan adlı vatandaş, “İhtiyacımız olduğu zaman kısıtlı bir şekilde çıkıyoruz. Bende ihtiyacımdan dolayı çıktım, şimdi de eve dönüyorum. Yakın mesafeyi takip ederek gidiyorum" dedi.
Virüsten dolayı dikkat etmeleri gerektiğini dile getiren Mustafa Erman ise, “Temasta bulunmamamız gerekiyor. Mesafeli durmamız gerekiyor, mecbur olmadığımız müddetçe alışveriş yapmaya çıkmamamız lazım. Bu şekilde inşallah virüsü atlatacağız. Kurallara uyuyoruz. Bugün çaresiz bir şekilde çıktım. Maaşımı almamıştım onu aldım, faturamı yatırdıktan sonra eve gideceğim. Herkes elinden geleni yapıyor. Birtakım aksaklıklar olabilir, insanlarda da olur, yetkililerde de olur, bir bütün olarak mücadele vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Vatandaşların evlerinden çıkmamaya özen göstermesi gerektiğini belirten Mevlüt Duru da, “Birbirlerine temas etmeden, çok fazla bir yere girmeden evlerinden çıkmamaları lazım. Hastalık pis bir şey, kimse evinden çıkmasın. Biz evimizdeyiz. Sadece köyde araziye gidiyoruz, toplu yerlerde oturmuyoruz. Herkesin bu işe dikkat etmesi lazım. Oturma yerlerinin kapatılması çok güzel olmuş. Belediyemiz oturakları kaldırdığı için teşekkür ediyorum. En azından toplu bir araya gelmiyorlar. Bu uygulama çok güzel oldu” diye konuştu.
Öte yandan Vali Çetin Oktay Kaldırım da sosyal medya hesabından, "Vatan, millet aşığı, mert, yiğit Elazığlılar, memleketin has evlatları sağlımız için lütfen uyarıları dikkate alalım. Evde kalalım. Zaruri olmadıkça sokağa çıkmayalım. Alınan tedbirlere sımsıkı uyalım" mesajını paylaştı.

HAKKARİ’DEKİ YAŞLILAR ‘VEFALI’ ELLERE EMANET


Hakkari’de korona virüs tedbirleri kapsamında oluşturulan "Vefa Sosyal Destek Grubu” ile 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların her türlü ihtiyaçları karşılanıyor.
İçişleri Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunanların evden dışarı çıkmalarının yasaklanması sonrasında Hakkari’de ‘Vefa Sosyal Destek Grubu ve Vefa İletişim Merkezi’ oluşturuldu. Türkiye geneli valilikler, büyükşehir belediyeleri, kaymakamlıklar, emniyet, jandarma, sağlık müdürlükleri ile ilçe belediyelerinin de destek verdiği çalışmayla vatandaşların 112, 155 ve 156 numaralarına yaptıkları çağrılar kapsamında hazırlanan ihtiyaç paketleri sahiplerine ulaştırılıyor.
Hakkari Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde harekete geçen emniyet, jandarma, Kızılay ekipleri, genelgenin yayımlandığı günden itibaren 17, Kızılay Hakkari Şubesi 20, İnsani Yardım Vakfı (İHH) 22 kişiye ulaşarak talepleri yerine getirdi. 7 gün 24 saat esasına göre çalışmalarını sürdüren ekipler; yemek, gıda, ilaç ve diğer ihtiyaçları karşılıyor. Ekipler, kentin dört bir yanındaki talepleri anında karşılayarak, yaşlı vatandaşların yüzünü güldürüyor.
İhtiyaçları karşılanan yaşlılar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar, Vefa Sosyal Destek Grubu ekibine teşekkür ederek, korona virüs salgının bir an önce son bulması temennisinde bulundu.

KARS’TA TRAFİK EKİPLERİNDEN KORONA VİRÜS TEDBİRİ


Kars’ta trafik uygulaması yapan ekipler, vatandaşları korona virüs tedbirleri kapsamında uyarıda bulundu.
İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Faikbey Caddesinde trafik denetimi gerçekleştirdi. Sosyal mesafeyi koruyarak uygulama yapan ekipler, maske ve eldiven takarak sürücülere uyması gereken kurallar hakkında bilgilendirme yaptı.
Ayrıca trafik uygulamasında ekipler, araçlarda bulunan vatandaşlara kısmi sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların dışarı çıkmaması, diğer vatandaşların ise ihtiyaç haricinde dışarı çıkmaması ve uyulması gereken “14 kural” hakkında da bilgilendirdi.

KARS’TA MARKETLER MÜŞTERİLERİNE ‘KURYE’ İLE HİZMET VERECEK


Kovid-19” virüsle mücadele kapsamında Türkiye genelinde başlatılan ‘Evinde kal’ kampanyası çerçevesinde vatandaşların evlerinde kalmalarına yönelik çeşitli alternatifler başvuruluyor.
Kars’ta da vatandaşların evlerinde kalmalarını sağlamak üzere kentte bulunan marketlerde vatandaşlara ‘kurya’ ile hizmet verilecek. Vatandaşlar marketlere siparişlerini evlerinden telefon aracılığıyla sipariş edecek. Marketler ise aldıkları siparişleri vatandaşlara ‘kurye’ vasıtasıyla ulaştıracak. Kars Ticaret ve Sanayi Odası ‘Evinde kal’ kampanyasına destek olmak amacıyla yerel marketleri organize ederek satın alınan ürünlerin kurye desteği ile müşterilerin evlerine kadar götürme hizmeti başlattı.


İNEĞİ HASTALANAN YAŞLI ADAMIN YARDIMINA VEFA EKİBİ KOŞTU


Ardahan'da ineği hastalanan ve yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkamayan 66 yaşındaki Ferhat amcanın yardımına "Vefa Sosyal Destek Grubu" koştu.
İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliklerine gönderilen genelgeyle, 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlıkları olanların, ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılıp, sokağa çıkmaları yasaklandı. Risk altında bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlar oluşturulan Vefa İletişim Merkezlerini arayarak yardım talebinde bulunabiliyor. Bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı koordinesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu da yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların hem günlük taleplerini hem de acil ihtiyaçlarını karşılıyor.
Ardahan merkeze bağlı Bağdeşen köyünde yaşayan 66 yaşındaki Ferhat Ağdaş da ineği rahatsızlanınca 156'yı arayarak yardım talebinde bulundu. Jandarmaya gelen çağrı üzerine harekete geçen Vefa ekibi, yanlarına aldıkları veteriner hekim ile köye giderek ineğin tedavisini gerçekleştirdi.
Ferhat Ağdaş, görevlilere teşekkür ederek, "Hayvanım rahatsızlandı. Veteriner aramak zorunda kaldım. Çağrı merkezini aradım veteriner geldi. Sağ olsunlar hayvanımın tedavisini yaptılar. Hepsine teşekkür ediyorum" dedi.

VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU, YAŞLILARIN İHTİYACINA KOŞUYOR


Malatya’nın Yeşilyurt İlçesi Vefa Sosyal Destek Grubu, 65 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olan ve dışarıya çıkamayan vatandaşların, ihtiyaçları için tüm gün görevlerine devam ediyor.
Yeşilyurt Vefa Sosyal Destek Grubu gün içerisinde ilçe merkezinde ve köylerde, tek başına yaşayan ve ihtiyacı olan bir çok vatandaşın yiyecek ve temizlik malzeme ihtiyaçlarını market alışverişi yapıp, hijyenik ortamda evlere servis yaparak giderdi.
Ayrıca Vefa Destek ekipleri Yeşilyurt’ta bulunan kronik rahatsızlığı olan ve acil ihtiyaçlarını giderecek kimsesi bulunmayan vatandaşların da maaşlarının çekilmesi, ilaçlarının alınması market alışverişlerinin yapılması gibi konularda ihtiyaçlarını giderdi. Vefa destek ekibi, günün her saatinde görevlerinin başında olacaklar. Bu süreçte ekipler 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan, yalnız yaşayan tüm vatandaşların market alışverişi, ilaçlarının temini ve maaşlarının çekilmesinde, ihtiyaçlarını gidererek mağduriyetlerini engelleyecek.

TUNCELİ'DE VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU İLÇE VE KÖYLERDE DE GÖREVDE


Tunceli’de korona virüs tedbirleri kapsamında oluşturulan "Vefa Sosyal Destek Grubu" kent merkezinde olduğu gibi ilçe ve köylerde de 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların yardımına koşuyor.
Çin’de başlayıp dünyayı saran Türkiye'de de görülen korona virüs nedeniyle alınan tedbirler arttırılarak devam ediyor. İçişleri Bakanlığının genelgesi sonrasında evlerinden çıkması kısıtlanan vatandaşlara yönelik Tunceli’de kurulan "Vefa Sosyal Destek Grubu" hazırlanan ihtiyaç paketlerini ulaştırdığı gibi talep ettikleri ürünlere göre de alışverişlerini gerçekleştiriyor.
Valilik koordinesinde sağlık, jandarma, polis ve sivil görevlilerden oluşturulan ekipler, ilçelerin yanı sıra köylerde ev ziyaretleri yapıp virüs hakkında bilgilendiriyor hem de sağlık, gıda gibi ihtiyaç malzemelerini teslim ediyor.

VAN'DA TRAFİK ELEKTRONİK LEVHALARINDAN "EVDE KAL" ÇAĞRISI


Van'da korona virüs önlemleri kapsamında vatandaşların dışarıya çıkmaması için trafik elektronik levhalarından "EvdeKalVan", "EvdeHayatVar" ile yazıları ile çağrı yapıldı.
Korona virüsü salgını nedeniyle tüm dünyada ölümlerin artmasıyla her geçen gün yeni tedbirler alınıyor. Bu tedbirlerin başında ise vatandaşların evden çıkmamaları öneriliyor. Karayolları 11. Van Bölge Müdürlüğü ekipleri, korona virüs salgını tedbirleri kapsamında yapılan "evde kal" çağrılarına İpekyolu Caddesi üzerinde bulunan elektronik levhalara "EvdeKalVan", "EvdeHayatVar" yazarak destek verdi.

28 Mar 2020 - 01:12 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi