Erzurum'da maarif buluşması

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Erzurum'da düzenlenen Maarif Buluşmaları'na katıldı.

Bakan Tekin, Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesindeki 15 Temmuz Milli İdare Salon'unda katıldığı "Maarif Buluşmaları" programında, üniversitelerin bugüne kadar önemli gelişim gösterdiğini söyledi.

Rektör olarak görev yaptığı süreçte edindiği bilgi ve tecrübelerle konuşmasına başlayan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin, memleketi olan Erzurum’da ve tarihi nice başarılarla dolu olan Atatürk Üniversitesinde böyle bir buluşmanın kendisini ziyadesiyle mutlu ettiğini söyledi.

Hem 1990'lı yıllarda Türkiye'deki akademik yapı hem de içinde bulunan dönemde Türkiye'deki akademi hakkında epeyce tecrübe sahibi olduğunu dile getiren Tekin, şöyle devam etti:

"1994'lü yıllarda bırakın asistanlarda bilgisayar bulmayı bölüm bilgisayarı adıyla bir bilgisayarımız vardı. Bölümdeki bütün araştırma görevlileri bilgisayar odasının kapısına saat yazardık, o saatlerde gidip 15-20 dakika bilgisayar kullanabilme hakkımız vardı. Asistanın sabah üniversiteye geldiğinde 'statünüzü değiştirdik' ifadesiyle karşı karşıya kalması, hiçbir hukuki gerekçesi olmadan böyle bir durumla karşı karşıya kalmak, açtığınız davada karar lehinize çıkarken bölge idarede hiçbir yasal düzenleme değişmemesine rağmen bozulduktan sonra aynı heyetin 3-0 aleyhinize karar verdiği bir Türkiye'de yaşadık."

Şimdi üniversitelerin birçok problemi aşmış olduğunu vurgulayan Tekin, "Şu an içinde bulunduğumuz koşullarda üniversitelerimizin kuşkusuz problemleri, çözülmesi gereken sıkıntıları var ama üniversiteler 1990'lı yıllarla kıyasla kabul etmeyecek düzeyde. Emeği geçen Cumhurbaşkanımıza ve herkese teşekkür ediyorum." dedi.

YAKLAŞIK 15 BİN CİVARINDA ÖĞRETMEN ARKADAŞIMLA BİREBİR SOHBET ETTİK

Haziran ayından beri Bakanlık yaptığını hatırlatan Tekin, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 15 bin civarında öğretmen arkadaşımla birebir sohbet ettik. Bunun bize bir avantajı var en ücra köşede görevli öğretmen arkadaşımızı dinleyebiliyorsunuz. Derdi, sıkıntısı olan gelip problemlerini anlatabiliyor. Türkiye'deki mevcut anayasal düzey gereği YÖK, YÖK'ün konumu ve üniversitelerle ilişkisiyle ilgili şöyle bir noktadayım. Üniversitelerdeki öğretim üyelerinin sorunlarını aksettirebileceği, mekanizmaların sağlıklı hale getirilmesi için en azından adım atılması gerektiğini düşünüyorum. Burada da bu anlamda öyle bir söyleşi yapmak istedik."

Sahada geçirdiği süreçte elde ettiği izlenimlerin başında akademi tarafının üretmiş olduğu bilgiden toplumun yeterince faydalanmadığını, toplumun ise akademinin yeterince fayda sağlayacak bilgi üretemediği algısının oldukça yaygın olduğunu, bu algıyı yıkmak için böylesine bir programı düzenlemek istediğini ve kadim bir değere sahip, üç çeyrek asrı geride bırakmış, nice öğrenci yetiştirmiş, yetiştirmiş olduğu insan kaynağını ülke hizmetine sunmuş Atatürk Üniversitesinde yapmış olmanın başlangıç açısından oldukça kıymetli olduğunu dile getirdi. Kendisinin asistan olarak göreve başladığı yıllarda gerek imkanların gerekse konjoktürün bu değerli mesleği yapmayı zorlaştırdığını ancak aradan geçen süreçte imkanların olabildiğince geliştiğini ve akademik bilgi üretmeye uygun bir zeminin oluştuğuna vurgu yapan Bakan Tekin, yine de eksiklerin ve giderilmesi gereken noksan yönlerin bulunduğunu, bu ve benzeri toplantılarla ülkenin eğitim ve öğretim alanına yönelik önemli kazanımlar sağlayacağına inandığını ifade ederek sözlerini noktaladı.

ÇOMAKLI: ÜNİVERSİTEMİZİ, EVRENSEL BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ STATÜSÜNE TAŞIYORUZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, yoğun mesaisinde vakit ayırarak böylesine kıymetli bir etkinliğin gerçekleşmesine zemin hazırlayan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin’e teşekkür etti.

“Atatürk Üniversitesini diğer üniversitelerden ayıran en önemli özelliğin, kuruluşundan bugüne Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli projelerinden birisinin gerçekleşme öyküsüne sahip oluşudur” sözleriyle konuşmasını sürdüren Rektör Çomaklı: “Bu bilincin getirdiği sorumlulukla Atatürk Üniversitesi 2016 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Yeni YÖK Sistemi Yaklaşımı doğrultusunda çağdaş üniversite olma gerekleri ile akademik değerlerini, eğitim metodolojilerini ve toplumsal rolünü yeniden nasıl yapılandıracağını büyük bir ciddiyetle gözden geçirmiş, sistemlerini tasarlamış ve 2019 yılından itibaren uygulama aşamasına geçmiştir. Yönetim kadromuzla bu vizyonla hareket ederek çalışmalarımızı Üniversitemizi bir bölge üniversitesi olma temeli üzerinden evrensel bir dünya üniversitesi statüsüne taşımak yönünde sürdürüyoruz. Bu anlamda büyük ve cesur adımlar atarak önemli aşamalar kaydettik” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. ÇOMAKLI: BU PROGRAM, BİZLERE BÜYÜK BİR MORAL KAYNAĞI OLDU

Ülke yükseköğretimine sağladığı önemli kazanımlar ile tarihinin başarılarla dolu olduğunu aktaran Prof. Dr. Çomaklı: “Büyük bir gururla söylemek isterim ki; Atatürk Üniversitesi evrensel bilimde ön sıralarda yer alan, sorun odaklı çalışan ve toplumsal sorunlara bilimsel çözümler üretebilen, toplumsal taleplere duyarlı olmanın yanı sıra, toplumsal taleplere yön veren bir üniversite olarak konumlanacağı yola girmiştir. Atatürk Üniversitesi uyguladığı Yeni Nesil Üniversite yaklaşımıyla eğitim, araştırma ve topluma katkı alanlarında önemli uygulamalara imza atmış ve akademik göstergelerinde büyük bir sıçrama yapmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle; Maarif Buluşmaları programı kapsamında ziyaretiniz bizlere büyük bir moral kaynağı olmuş ve bize büyük bir güç katmıştır. 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının açılış töreninde de bizlerle birlikte olmuştunuz ve yaptığınız konuşma, Atatürk Üniversitesi mensupları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştı. Bu nedenle bugün yapacağınız konuşmanın da bizlere birçok konuda ilham kaynağı olacağını belirtmek isterim. Bu vesile ile tekrar Üniversitemizi teşrifinizden dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Tekin, katılımcılardan sorular aldı ve kapsamlı bir şekilde cevaplayarak programı noktaladı.

Etkinliğe Bakan Tekin’in yanı sıra Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Erzurum Milletvekilleri Selami Altınok ve Mehmet Emin Öz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Polat ile şehrin akademi, idari ve bürokrasi erkânı yer aldı.

11 Şub 2024 - 12:40 - Erzurumgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gurbetteki Erzurum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gurbetteki Erzurum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gurbetteki Erzurum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gurbetteki Erzurum değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Gurbetteki Erzurum, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (216) 492 36 36
Reklam bilgi